Zamska Yemek Tarifi Portalı - Güllaç


Güllaç

Tatlı 191
Güllaç Güllaç Güllaç
  • Servis: 6 Kişilik
  • Hazırlama zamanı: 15
  • Pişirme: 30
  • Kalori: 420
  • Zorluk: kolay
Yazdır

600 yıllık tarihi olan Güllaç, Osmanlı zamanında insanların mısır nişastasını saklama çabasıyla ortaya çıkmıştır. Çuvallarda saklanan nişastanın zarar görmemesi için biraz un ve suyla karıştırıp yufka şekli verilir. Bu sayede nişastanın uçuşup dağılmayacağı ve daha geç bozulacağı düşünülür.
İlk güllaç yaprakları böylece hazırlanır ve evlerde muhafaza edilmeye başlanır. Nişasta kullanılması gerektiğinde de bu sert yapraklardan arzuya göre koparılır, elde ufalanarak toz nişasta gibi kullanılırmış. Ancak bir süre sonra nişasta yapraklarını ıslatmak gelmiş akıllara. Burada devreye süt girmiş. Sütü Osmanlı döneminin en çok kullanılan bir diğer içeceği gül suyu izlemiş: Artık yapraklar sadece nişastayı korumak amaçlı yapılan bir tasarruf malzemesi olmaktan çıkıp sofralara baş tacı olmaya başlamış. Ceviz ve nar gibi malzemelerle zenginleşmesi saray mutfağına girdikten sonra gerçekleşmiş.
İçindeki gül suyundan dolayı " güllü aş" konmuş adı, o da tıpkı "sütlü aş"ın sütlaç olması gibi güllaç olarak anılır olmuş zamanla.

Malzemeler

Yapılışı

  1. encereye sütü, toz şekeri, vanilyayı koyun ve orta ateşte şekerler eriyene kadar karıştırın. Kaynatmadan ocaktan alın ve ılınması için kenara bırakın. Süt ılınınca içine gül suyunu ilave edip karıştırın.
  2. Tepsiye parlak kısmı üste gelecek şekilde bir adet güllaç yufkası yerleştirin ve her yerini ıslatacak şekilde 1-2 kepçe kadar hazırladığınız sütlü karışımdan üzerine dökün. Toplamda bu şekilde 6 kat hazırladıktan sonra bolca file Antep fıstığı serpin ve tekrar 6 kat güllaç yufkasını her kata 1-2 kepçe sütlü karışımdan dökerek yerleştirin. İşlem sonunda 3 saat kadar buzdolabında bekletin.
  3. Üzerini file Antep fıstığı ve nar ile süsleyerek dilimleyin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumunu ekle